Ben “Azeri” değilim…


??????????????????????????Birçok kişinin “Azeri” diye tanımladıkları, fakat Anadolu Türkleri ile boy ve lehçeler açısından birebir aynı olan Azerbaycan Türkleri, özellikle Türkmençay antlaşmasından  sonra “Bütün Azerbaycan’ın bölünmesinden sonra, Rus ve Fars yönetimleri altında Azerbaycan Türkleri asimilasyona maruz kalmışlardır. Bu asimilasyon politikalarının en büyük zaferi de literatüre soktukları “Azeri” sözü olmuştur.
1920 yılında Rus ordusu Kirov komutanlığında Bakü’yü işgal etmeden önce Azeri adında bir millet yoktu. “Azeri” kelimesi “Ateşe tapan” anlamına gelmekle birlikte, Pehleviler döneminde anayasada “Fars kökenli Moğol mültecileri” şeklinde yer almıştır. Bu nedenle İran’daki yani Güney Azerbaycandakı soydaşlarımız asla Azeri kelimesini kullanmadılar, kendilerine , Türk ve Azebaycan  Türkü adlarnı diyorlar.

Azerbaycan’da bu kelimenin anlamı o kadarda bilinmediği için kullanıyoruz, ancak İran’daki Azerbaycan Türkleri için bu ifadeyi kullanmak onlara hakarettir. Daha doğrusu ağır işgallere maruz kaldığımız için Rus Kuzeye Azerbaycanlı dedi oysa Rus gəlmədən önce dedelerimiz _ kendi adlarına Türk diyorlardı. Güneyi da Persler “Azeri” yaptılar ama güneydeki soydaşlarımız ayık oldu bunu kabul etmedi ama biz kabul ettik.
Biliyorsunuz neden Farslar Azeri sözü keşfettiler? Çünkü Kuzey kendine Azeri desin oysa Azeri adında Türk boyu yoktur. Güney ise Azerbaycan Türkü. Bununlada Azerbaycanî Güneyden psikolojik yönden de ayırıyorlar.
İranın Güneyinde Azeri isimli bir köy var. Nüfuzu 100.000dir ve dinleri de zerdüşlüktür…
Hem birkaç yüzyıldan sonra Azərbaycanılara “soysuz” diyecekler, ya da “Fars soylu”, çünkü kendimize “Azeri Türkü” söylüyoruz , ki tarihde bu isimde Türk boyu yoktu , ama Fars boyu var. Diyecekler ki, Azeri Fars soylu millettir, iranda yaşıyorlar, sayıları 100.000 olur dinleri de zerdüştlükdür. Sonra derler ki “siz Türk değilsiniz, Azeri, farssoylusunuz”. Güneydekilerse  Türktür, bizim topraklara geldiler sizinle hiç bir ilgileri yoktur. Anadolu Türkleriyle Azerbaycan Türklerini biri birinden ayıran “Azeri” kelimesini artık  literatürmüzden çıkarmamız gerekiyor. Söylemek istediklerimi şairimiz Bahtiyar Vahabzadenin beyti ile netleşdirmek istyorum
Eslimi neslimi tanıyıram men,
Qarışıq deyilem özümden hürkem,
Sen kimsen neçisen özün bilersen,
Men ilk yaranışdan Türk oğlu Türkem 

 

Advertisements
nagizade tərəfindən Uncategorized kateqoriyasında dərc edildi

Ben “Azeri” değilim…” üzərində bir şərh

Bir cavab yazın

Sistemə daxil olmaq üçün məlumatlarınızı daxil edin və ya ikonlardan birinə tıklayın:

WordPress.com Loqosu

WordPress.com hesabınızdan istifadə edərək şərh edirsinz. Çıxış /  Dəyişdir )

Google+ foto

Google+ hesabınızdan istifadə edərək şərh edirsinz. Çıxış /  Dəyişdir )

Twitter rəsmi

Twitter hesabınızdan istifadə edərək şərh edirsinz. Çıxış /  Dəyişdir )

Facebook fotosu

Facebook hesabınızdan istifadə edərək şərh edirsinz. Çıxış /  Dəyişdir )

w

%s qoşulma